ilość produktów0
wartość0,00 zł
email hasło

Tanie opony

Zalecenia eksploatacyjne

Minimalna głębokość bieżnika

Minimalna głębokość bieżnika dla krajów UE wynosi 1,6 mm. Międzynarodowe przepisy, a w szczególności normy ECE-30 podają, że wska nik TWI o wysokości 1,6 mm, odnosi się do głównych rowków bieżnika i musi być rozłożony w kilku punktach obwodu opony.

W niektórych krajach występują odstępstwa od tego standardu. Podaje się minimalną głębokość bieżnika dla opon zimowych wynoszącą 4,0 mm. (Głębokość bieżnika wynosząca poniżej 4mm nie jest już uznawana jako opona zimowa). Głębokość rze by bieżnika decyduje o długości drogi hamowania co szczególnie widoczne jest na mokrej nawierzchni.

W przypadku opon zużytych w granicach dopuszczalnych przepisami, o minimalnej głębokości bieżnika, hamowanie na mokrej nawierzchni może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Możliwe jest powstanie klina wodnego pomiędzy oponą a nawierzchnią, co uniemożliwia kontrolę nad pojazdem nawet przy małych prędkościach z uwagi na brak ciągłego kontaktu opony z nawierzchnią. Rezultatem jest występowanie zjawiska poślizgu hydraulicznego (aquaplaningu). Dla bezpieczeństwa użytkownika opony należy wymieniać, najlepiej zanim bieżnik zużyje sie do TWI zaznaczonego na boku opony.

Wymiana opony
Z uwagi na różne warunki eksploatacji opony zużywają się nierównomiernie. Należy je zmieniać po przejechaniu 5-10 tysięcy kilometrów w zależności od szybkości ich zużywania się na osi napędowej. Powinno się używać opon tego samego typu dla wszystkich 4 kół (a co najmniej dla jednej osi). W przypadku wątpliwości lepsze opony należy zakładać na tylną oś samochodu. W zasadzie powinno używać się tylko takich opon, o których mowa jest w dokumentacji pojazdu. Każdorazowo przy nowym montażu należy zakładać nowe wentyle.

Składowanie opony
Guma starzeje się szybciej w wyniku ciepła, wilgotności i promieniowania słonecznego oraz gdy ma kontakt z roztworami chemicznymi. Opony powinny być składowane w ciemnym pomieszczeniu, opony bez felg - w pozycji stojącej, pozostałe - w pozycji leżącej. Należy unikać kontaktu z benzyną, olejem i tłuszczem. Obwód toczenia to odległość jaką pokonuje koło przy każdym obrocie przy prędkości 60km/h. Opona badana jest zgodnie z normą, z odpowiednią obręczą, ładownością i ciśnieniem powietrza.

Stosowanie opon
Należy stosować tylko takie typy i rozmiary opon, które zostały opisane w dokumentacji pojazdu. Opony dzielimy na letnie i zimowe, oznaczane często M+S czyli błotno-śniegowe. Różnią się one między sobą budową bieżnika i miękkością mieszanki gumowej.

Wyjątki
Opony M+S mogą także być zakładane do pojazdów, których prędkość maksymalna jest wyższa od maksymalnej dopuszczalnej prędkości opon M+S. Nie należy przekraczać maksymalnej prędkości określonej indeksem prędkości opony. W sytuacji awaryjnej, np. użycie koła zapasowego z oponą inną niż pozostałe lub oponą dojazdową należy przestrzegać wymaganych ograniczeń, zachować ostrożność i jak najszybciej dokonać naprawy uszkodzonego koła.

Warunki pogodowe
Opony letnie zmieniamy na zimowe gdy temperatura spada w ciągu dnia poniżej 7°C. Należy używać na wszystkich kołach opon zimowych podczas jazdy po śniegu i lodzie.

Montowanie
Montując opony należy używać odpowiednich narzędzi, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować prawidłowe założenie opony. Opony radialne bezdętkowe muszą być zakładane na obręcze z podwójnym wygarbieniem krawędzi. Obręcze nie mogą być uszkodzone, muszą mieć prawidłowe wymiary. Przy każdej wymianie opon należy wymienić zawór oraz dętki ( jeśli je stosujemy). Konieczne jest wyważanie, aby przy każdym montażu wyeliminować wibracje. W ten sposób unika się zarówno przedwczesnego zużycia opon, jak również elementów zawieszenia, układu kierowniczego i układu jezdnego. 

Opis obręczy
Obręcze posiadające wnękę, typowe obręcze opon do samochodów osobowych i dostawczych typu “C”.
W przypadku opisu 4 J x 13 H 2:
4 - Szerokość nominalna obręczy w calach
J - Litera oznaczająca charakterystykę wywinięcia kołnierza, obręcze oznaczone tą samą literą mają taki sam kształt kołnierza
x - Obręcz jednoelementowa
13 - Średnica obręczy w calach
H2 - Podwójne wygarbienie (H1- pojedyncze wygarbienie)
Dokładne dane dotyczące indywidualnych rozmiarów obręczy, takie jak wymiary, tolerancje i wytrzymałość można uzyskać od producenta obręczy.

Warunki pracy
Ciśnienie powietrza, obciążenie i klasa prędkości opony to charakterystyki oddające poziom technologiczny, mają zastosowanie w warunkach Europy Środkowej. Specjalne zalecenia, mogą mieć zastosowanie w innych miejscach eksploatacji. 

„Docieranie opon”
Nie ma potrzeby „docierania opon”, jednak na nowych oponach należy jeździć z umiarkowanymi prędkościami przez pierwsze kilometry zanim będzie można cieszyć się ich pełnymi osiągami.

Obciążenie
Istnieje związek pomiędzy ciśnieniem powietrza a obciążeniem. Optymalny przebieg można osiągnąć tylko jeżeli wartości obciążenia i ciśnienie powietrza będą przestrzegane zgodnie z zaleceniami. Przekroczenie ładowności skraca czas eksploatacji opony.

Prędkość
Należy eksploatować opony homologowane dla danego modelu przez producenta pojazdu o odpowiedniej klasie prędkości. Ważne by pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości rośnie zużycie opon a także paliwa.

Zachowanie podczas jazdy
Częste ruszanie i hamowanie jak również pokonywanie zakrętów z dużą prędkością powoduje nadmierne zużycie opon. Płynna jazda pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji opony.